Kinesiotaping w ciąży i w połogu

Ciąża to nie tylko czas oczekiwania na dziecko. To także czas wielu zmian w ciele kobiety, zachodzących w krótkim czasie, głównie w dynamice i statyce ciała, które zaburzają dotychczasową sprawność.

Codziennością stają się bóle kręgosłupa, w szczególności w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, a także ból nóg czy bioder. Powodem tych dolegliwości jest rosnący brzuch Mamy, który zmienia środek ciężkości ciała oraz rozluźnienie aparatu więzadłowo-stawowego. Kolejna zmiana w ciele ciężarnej to obrzęki – powstające na skutek zwiększonej tendencji do zatrzymywania się wody w organizmie oraz szybkiego przyrostu wagi. W tym wyjątkowym czasie zmniejsza się sprężystość ścian żylnych (wzrost progesteronu), ale za to zwiększa się ilość krwi przepływającej w żyłach. Dodatkowo pod koniec ciąży powiększona macica uciska żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśnie lędźwiowe, powodując zwiększenie ciśnienia krwi w nogach nawet kilkakrotnie. Prowadzi to do rozszerzenia żył, tworząc nieestetyczne, swędzące, a nawet bolesne zmiany skórne – żylaki.

Kinesiotaping zalecany jest kobietom, zmagającym się z powyższymi ciążowymi dolegliwościami.

Najczęściej jednak fizjoterapeuci polecają kobietom w ciąży kinesiotaping w celu usprawnienia pracy mięśni brzucha, w obrębie którego zmiany skórne i podskórne są najbardziej widoczne i odczuwalne. Plastry zmniejszają napięcie mięśniowe, zarówno ze strony mięśnia prostego oraz mięśni skośnych, a dodatkowo sprzyjają profilaktyce powstawania rozstępów. Pomocne jest także oklejanie odcinka lędźwiowego – utrzymanie prawidłowej postawy i działanie przeciwbólowe.

Kinesiotaping przynosi ulgę nie tylko w okresie ciąży, ale również w połogu. Plastry naklejane na brzuch wspomagają proces regeneracji skóry i poprawiają krążenie w tym rejonie. Ponadto w tym czasie można stosować profilaktyczne aplikacje na rozejście mięśnia prostego brzucha.

Plastry są pomocną terapią przy nawałach pokarmowych, które nierzadko zdarzają się w pierwszych dniach po porodzie. Zbyt duża ilość mleka w piersiach zmniejsza drożność kanalików mlekowych, co może prowadzić do stanów zapalnych, gorączki i silnego bólu. Kinesiotaping odblokowuje kanaliki mlekowe „otwierając” przestrzeń między powięziową nad kanalikami, dzięki czemu pokarm dopływa do brodawek, a dyskomfort związany z bólem oraz obrzękiem zdecydowanie się zmniejsza.

Szerokie zastosowanie kinesiotapingu jest niezastąpione w pracy z kobietami w okresie ciąży oraz w połogu. Metoda jest bezpieczna oraz skuteczna, ponadto możliwe jest korzystanie z niej w każdym trymestrze ciąży bez ryzyka powikłań dla Mamy i Dziecka.

Edyta Mech – magister fizjoterapii, absolwentka Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, specjalistka
w dziedzinie kinesiotapingu kobiet w okresie ciąży i połogu.