Co to jest ?
Blizną nazywamy zmianę, któa zbudowana jest z tkanki włóknistej. Tworzy się w miejscu urazu (po zabiegach operacyjnych, oparzeniach) lub jest następstwem po wygojeniu zmian chorobowych, np. po ospie czy trądziku. Tworzenie się blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany. Do 12 miesięcy od powstania jest nazywana blizną świeżą. Oznacza co tyle, że nie jest do końca uformowana, a w jej obrębie zachodzą intensywne procesy przebudowy z udziałem wlókien elastycznych, kolagenowych oraz naczyń krwionośnych.
Jak Dbać ?
Musimy pamiętać, że etap gojenia się rany jest długotrwały. Wyodrębniamy 3 fazy:
- Faza zapalna (trwa 48/72 h)
- Faza proliferacyjna (trwa 10/15 dni)
- Faza remodelingu (trwa nawet 2 lata!)
Dlatego warto od samego początku o nią dbać tzn. Chronić przed promieniami UV, dodatkowymi urazami, chronić przed mrozem, odpowiednio pielęgnując (kremy I maści dostępne w aptekach). W większości przypadków, naturalane procesy naprawcze organizmu prowadzą do wytworzenia się blizny korzystnej z punktu widzenia estetycznego. Oczywiście ostateczny wygląd blizny zależy od uwarunkowań indywidualnych I predyspozycji dziedzicznych.
Czynniki, które dodatkowo wpływają na proces gojenia to:
- złe odżywanie,
- niedobory białka, wit. A I E,
- leki- sterydy,
- cytostatyki,
- zaburzenia krążenia, w tym złe ukrwienie rany,
- zaawansowany wiek,
- zakażenie,
- neuropatia,
- radioterapia,
- zła technika operacyjna.
Gdy pojawia się “ale…..”
Mając na uwadze powyższe, blizna nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować dolegliwości bólowe. Wówczas mamy doczenia z bliznami patologicznymi, wśród nich wyróżniamy:
- blizny zanikowe (atroficzne),
- blizny przerostowe(hipertroficzne),
- keloidy(bliznowce).
Do wyżej wymienionych przypadków blizn, stosuje się różne metody leczenia: od operecyjnego po zabiegi fizykalne, np. laseroterapię czy krioterapię.
Ponadto w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia mogą pojawić się zrosty, które zaburzają mechanizm przesuwalności tkanek między sobą. Potrafią powodować dolegliwości bólowe, ograniczenia ruchomości stawu itp.
Wówczas należy podjąć niezwłoczenie terapię, m. in.mobilizację(wykorzystujemy techniki osteopatyczne I terapii manualnej), masaż blizny, kinesiotaping i fizykoterapię.
Warto podjąć leczenie nie tylko we zwględów estetycznych, ale także na dolegliwości bólowe, które potrafią trwać latami.